معرفی درب ضد انفجار

معرفی درب ضد انفجار

معرفی درب ضد انفجار

درب ضد انفجار چیست؟

درب ضد انفجار یا مقاوم در برابر موج انفجار به درب هایی گفته میشود که به دلیل نوع مواد به کار رفته در تولید آنها، نوع طراحی و تعداد لایه ها و همچنین نحوه رفتار در برابر انفجار و موج های حاصل از آن، دارای بالاترین سطح از مقاومت می باشند. این درب ها نه تنها باید در برابر انفجار و برخورد موج اولیه آنها مقاوم باشد و تا حد امکان دچار تغییر شکل و شکستگی نگردد، بلکه در انتشار موج برگشت نیز باید کاملا مقاوم باشد. شرکت سالیان درب ماندگار تولید کننده برتر در این زمینه است.

به عبارت دیگر، در صورت برخورد موج اولیه انفجار به درب، نوع طراحی باید به گونه ای صورت گرفته باشد که از برگشت موج انفجار به محل انفجار و آسیب وارد کردن بیشتر به محیط نیز جلوگیری کند.

با توجه به مقاومت بسیار بالای این درب ها در برابر انفجار و موج آن، در محیط های امنیتی و انبارهای مهمات که احتمال انفجار در آنها زیاد می باشد استفاده می گردد. از جمله کاربردهای این نوع درب می توان به پالایشگاه های پتروشیمی، سیلوهای نگهداری از مواد غذایی، کوره ها و صنایع مرتبط با تولید اسلحه و مهمات و همچنین آزمایشگاه ها اشاره نمود.

جنس درب های ضد انفجار

همان طور که در طول متن اشاره شد، مقاومت در برابر انفجار و موجی تشکیل شده از آن اولین و مهم ترین فاکتور برای طراحی درب های ضد انفجار می باشد. به همین دلیل طراحی این تجهیزات نیاز به رعایت کردن استانداردهای متعددی را دارد که از مهم ترین آنها انتخاب متریال مناسب می باشد.

این قبیل درب ها به صورت چند لایه طراحی می گردند که دو لایه بیرونی از ورق های 10 تا 20 میلیمتری فولاد بوده و بین دو لایه شبکه ای فولادی قرار گرفته و با بتن صنعتی و نسوز کاملا لایه میانی پر میشود. علاوه بر جنس به کار رفته برای لایه های درب، به کمک پشم سنگ فشرده درب ها کاملا عایق میشوند و میزان ضریب انتقال حرارت در آنها به پایین ترین حد امکان میرسد.

علاوه براین، نوع رنگی که برای درب به کار می رود، کاملا نسوز بوده و در تماس با مواد خورنده نیز دچار آسیب نخواهد شد. همچنین، چارچوب آنها نیز از فلزات بسیار مقاوم و ویژه ای ساخته میشود و به دلیل استفاده از زبانه های متحرک احتمال باز شدن آنها به دلیل سرقت یا انفجار به صفر می رسد.

قیمت درب ضد انفجار

با توجه به تنوع بسیار زیاد در این درب ها، قیمت آنها نیز کاملا با هم متفاوت است. قیمت درب ضد انفجار بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین میشود که برخی از آنها عبارتند از:

اندازه و ابعاد درب

با توجه به اندازه و ابعادی که برای درب در نظر گرفته میشود، مقدار مواد و فولادی مورد استفاده برای آنها تعیین می گردد. به طوریکه هر چه اندازه و ابعاد درب بزرگتر باشد، وزن آنها نیز افزوده شده و در نهایت قیمت درب نیز بیشتر خواهد شد.

طرح درب مقاوم در برابر انفجار

تک لنگه یا دو لنگه بودن درب و همچنین لولایی یا کشویی و کرکره ای بودن آن نیز می تواند بر قیمت درب ضد انفجار تاثیر گذار باشد. لازم به ذکر است که این درب ها با توجه به شرایط محیط و نوع کالاها و میزان امنیت مورد نیاز طراحی و تولید میشود و بر همین اساس نیز قیمت ها تعیین میگردد.

نوع قفل درب

تمام درب های ضد انفجار دارای قفل های ویژه ای می باشند که به کمک موتور هیدرولیکی می توانند باز و بسته شدن درب را کنترل کنند. این قفل ها توسط برندهای داخلی و خارجی تولید میشود که دارای قیمت های متفاوتی هستند. همچنین لازم به ذکر است که قیمت این قبیل درب ها با توجه به نرخ ارز نیز کاملا متغییر بوده و ثابت نمی باشند

کانال تلگرام واتس اپ اینستاگرام