درب ضد حریق و کاربردهای آن

درب ضد حریق و کاربردهای آن


همان‌ طور که همه شما می‌دانید در ها یکی از اجزای جدا نشدنی و …


شرکت سالیان درب ماندگار
شرکت سالیان درب ماندگار

021-48000025

فرم ثبت سفارش

ابعاد به cm

همکاران ما در کوتاه ترین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

درب ضد حریق و کاربردهای آن

درب ضد حریق چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

همان‌ طور که همه شما می‌دانید در ها یکی از اجزای جدا نشدنی و بسیار مهم در خانه ما هستند. درب ها باعث ورود و خروج ما می‌شوند و می‌توانند از گرما، سرما، آسیب ‌های مختلف، ورود سارقین، و غیره و غیره از ما مراقبت نمایند. شما باید در انتخاب یک درب مناسب توجه بسیار زیادی نمایید و به یک سری عوامل مهم هنگام انتخاب درب توجه کنید.

همان‌طور که شما ممکن است بدانید درب‌ ها در انواع مختلفی مانند درب های ضد سرقت و همچنین ضد حریق وجود دارند. شما تا حالا حداقل یک ‌بار نام درب‌ های ضد سرقت را شنیده‌اید و کاربرد و نحوه کارکرد آن‌ ها را می‌دانید‌. این نوع درب ها امروز در ساختمان های بسیار زیادی استفاده می شود ممکن است درب واحد خانه شما نیز یک درب ضد سرقت باشد. اما درب ضد حریق نوع جدیدی از این در ها هستند که ممکن است شما آشنائی آن‌چنانی با این نوع در نداشته باشید و کارکرد آن‌ را ندانید.

درب ضد حریق می‌توانند در زمینه ‌های زیادی مانند مراکز اداری، تجاری، پزشکی، همچنین مسکونی استفاده شوند و مزایای بسیار زیادی برای استفاده‌کنندگان داشته باشند. در ادامه ما در رابطه با این درب ‌ها برای شما بیشتر صحبت خواهیم کرد و به بررسی انواع مختلف این در ها، نحوه کارکرد آن ها و مزایای آنها خواهیم پرداخت. سالیان درب ماندگار، یکی از تولید کنندگان معروف درب ضد حریق است.

درب ضد حریق
درب ضد حریق

درب ضد حریق چیست؟

حال که شما با نام درب ضد حریق آشنا شدید و تا حدود بسیار کمی در رابطه با آن اطلاعات کسب کردید، وقت آن است که بیشتر در رابطه با درب ضد حریق و ویژگی‌ های آن بدانید. در پاسخ به این سوال که درب ضد حریق چیست، ما باید بگویم که همان ‌طور که از اسم این نوع درب ها پیداست، می‌توانیم بگوییم که این نوع درب ‌ها در مجاور آتش مقاومت بالایی دارند و توسط آتش و حرارت امکان آسیب رسیدن به این درب ها وجود ندارد.

اما شما باید توجه نمایید که وقتی ما می‌گوییم این درب ها ضد آتش هستند به این معنی نیست که هر نوع حرارتی با هر میزان شدتی به این درب ها آسیب وارد شود، به‌ هیچ‌ وجه آسیب نمی‌بیند، بلکه هر کدام از این درب ها با توجه به مواد ساخته شده در آن، نحوه ساخت آن‌،  محیط اطراف آن،‌ میزان مشخصی از اکسیژن رسانی و آستانه مقاومتی در برابر آتش دارند و اگر این آستانه مقاومت آنان بشکند درب ضد حریق شروع به آسیب دیدن می‌کند.

پس در کل هدف از اصلی تولید  درب ضد حریق این است که از اون ورود آتش به مناطق دیگر خودداری شود. برای مثال اگر یک واحد از یک آپارتمانی آتش گرفته باشد و برای درب آن واحد از درب ضد حریق استفاده شده باشد این آتش به واحد های دیگر سرایت نمی‌کند یا حداقل زمان بیشتری برای سرایت آتش به واحد های دیگر نیاز است که در این زمان آتش ‌نشانان می‌توانند وارد عمل شوند و زمان بیشتری برای مهار آتش داشته باشند. به طور کل درب های ضد حریق می‌تواند حین بروز حادثه از رسیدن صدمات جبران ‌ناپذیر به ساختمان‌ ها و ساکنان جلوگیری نماید و تا حد بسیار زیادی باعث بالاتر رفتن ایمنی ساختمان‌ ها می‌شود.

درب ضد حریق چیست؟
درب ضد حریق چیست؟

انواع مختلف درب ضد حریق

 درب ضد حریق می‌تواند از چند جهت مورد دسته ‌بندی قرار بگیرند. برای مثال در رابطه با اندازه، ما می‌توانیم این درب را در دسته درب ضد حریق دو لنگه، درب ضد حریق یک و نیم لنگه، و درب ضد حریق تک لنگه دسته ‌بندی نماییم. ممکن است برای شما جالب باشد که بدانید علاوه بر دسته ‌بندی اندازه این درب‌ ها دارای دسته‌بندی جنس نیز هستند.

در ایران معمولاً از نوع درب ضد حریق فولادی بیشتر استفاده می‌شود که این درب‌ها توانایی برای مقاومت در برابر آتش را در درجه حرارت هشتصد درجه برای طول مدت چهار ساعت دارند. این درب ‌ها نوع‌های دیگری نیز دارد علاوه بر درب ضد حریق فولادی تولیدکنندگان در حال تولید درب ضد حریق شیشه‌ای، و درب ضد حریق چوبی نیز هستند که ما در ادامه بررسی جداگانه هر کدام از این درب ‌ها برای شما خواهیم پرداخت.

اما شما باید بدانید که هر کدام از این درب ‌ها مشخصات فنی خاص خود را دارد و برای مثال تنها از یک نوع ماده اولیه برای ساخت این درب ‌ها استفاده نشده‌است. بنابراین وقتی ما می‌گوییم این درب از نوع درب ضد حریق فولادی است به این منظور است که هم از فولاد، هم از شیشه، و هم از پشم‌ های مختلف نسوز برای ساخت این درب‌ ها استفاده شده است، اما نحوه ساخت و ترکیب این مواد و درصد ترکیب مواد در انواع مختلف درب‌ ها متفاوت است تا بتوانند در شرایط متفاوت و گوناگون از انتقال دود، حرارت، و آتش جلوگیری نمایند.

انواع مختلف درب ضد حریق
انواع مختلف درب ضد حریق

درب ضد حریق فولادی

پیش ‌تر شما را کمی با این نوع درب ‌ها آشنا کردیم و گفتیم که در داخل این درب‌ های فولادی از انواع مختلف پشم‌ های نسوز استفاده شده است که می‌توانند در برابر درجه حرارت هشتصد درجه تا حدود چهار ساعت مقاومت نمایند. درب ضد حریق فولادی به دلیل ساختار بسیار سنگین و زمختی که دارند معمولاً برای واحد های صنعتی و تجاری، کارخانه ‌ها و شرکت ‌ها مورد استفاده قرار می گیرند

. به دلیل این‌که این در ها توانایی مهار آتش را بیشتر از انواع مختلف درب ها دیگر دارند استفاده آن‌ ها در کارخانه ‌هایی که ساخت مواد اشتعال زا را دارند می‌تواند بسیار کمک‌ کننده باشد. اما امروز تولید کنندگان این نوع درب ضد حریق روی به بهینه ‌سازی و زیبا تر کردن این درب ها آوردند، و توانستند با ساخت درب ‌های فولادی کوچک ‌تر، ظریف‌ تر، و زیباتر، جای پای این نوع درب ها را به واحد های مسکونی نیز باز نمایند تا ساختمان سازها بتوانند از این و درب ها برای واحد ها استفاده نمایند. همچنین جالب است بدانید که درب ضد حریق فولادی استفاده بسیار زیادی در پله ‌های اضطراری ورود و خروج و درب‌ های اضطراری دارند.

درب‌ ضد حریق شیشه‌ای

شاید شنیدن این نکته برای شما بسیار تعجب ‌برانگیز باشد که شیشه به ‌عنوان یک ماده برای جلوگیری از ورود دود و آتش استفاده شود. اما شما باید بدانید که امروز با استفاده از فناوری تولید انواع مختلف شیشه‌ های گوناگون، تولیدکنندگان توانسته‌اند که جای پای این ماده اولیه را به صنعت ساخت درب ضد حریق باز نماید و از آن برای تولید درب ‌های ضد حریق استفاده کنند. این نوع درب ‌ها مقاومت بسیار بالایی در برابر آتش دارند اما شما توجه نمایید که این درب‌ ها فقط می‌توانند از ورود آتش و دود به محیط دیگر جلوگیری نمایند و مقاومت آن ‌چنانی در برابر انتقال حرارت آتش‌سوزی ندارند.

درب‌ ضد حریق چوبی

شاید شنیدن این نکته برای شما جالب باشد که چوب به عنوان یک ماده اولیه برای ساخت درب ضد حریق استفاده شود. اما از آنجایی ‌که استفاده از درب‌ های ضد حریق شیشه ای و فولادی برای استفاده در محیط ‌های مسکونی و واحد های ساختمانی زیاد جالب نیستند، تولیدکنندگان توانستند با تولید درب ضد حریق چوبی، دغدغه ساختمان سازان را حل نمایند. این نوع درب‌ ها معمولاً بر اساس مدت زمان مقاومتشان در برابر حرارت دسته‌بندی می‌شوند. این درب‌ها می‌توانند برای مدت زمان سی دقیقه، شصت دقیقه، و یا صد و بیست دقیقه در برابر حرارت و شعله‌ های آتش مقاومت نمایند. اما شاید برای شما جالب باشد که بدانید چهارچوب درب ضد حریق چوبی، از فولاد ساخته شده است و داخل محفظه این درب ها نیز از پشم سنگ نسوز پر شده است تا بتوانند در برابر انتقال حرارت مقاومت زیادی از خودشان نشان دهند.

درب ضد حریق چوبی
درب ضد حریق چوبی

مزایا و معایب استفاده از درب ضد حریق چیست

حال که شما با ویژگی‌ انواع مختلف این درب ها و در کل مفهوم درب ضد حریق آشنا شدید، شاید برای شما سوال پیش بیاید که حال مزایای استفاده از این نوع درب‌ ها و در کنار معایب استفاده از این و درها چه می‌تواند باشد؟ همان ‌طور که پیش‌تر نیز گفتیم این درب ‌ها به واسطه نوع ساخت آن ‌ها، مواد اولیه شان، و همچنین ساختار فنی ‌ای که دارند می‌توانند ایمنی محل اطراف خود را تضمین نمایند.

جلوگیری از ورود آتش و همچنین دود که یکی از سمی ترین و مضرترین فرآورده ‌های آتش است می توانند برای بسیاری از ساکنان واحد های دیگر آپارتمان ها و یا واحد های صنعتی یکی از مزایای بزرگ استفاده از این نوع درب ‌ها باشد. از طرف دیگر، نیز ما باید این نکته را متذکر شویم استفان که استفاده از این و در ب‌ها هزینه بسیار بالایی دارد و ممکن است که همه از پس خریدن این نوع درب ‌ها برنیاید.

که این نکته یکی از نقاط ضعف و معایب اصلی درب ضد حریق تلقی می‌شود به‌ طوری ‌که بسیاری از کارخانه ‌ها و واحدهای صنعتی هیچ‌گونه تمایلی نسبت به استفاده از درب ضد حریق ندارند و تنها در صورتی که نهادهای مختلف به  آن‌ها را مجبور به این کار کنند به خرید و نصب درب های ضد حریق تن می دهند. امروزه انواع مختلف درب ‌های ضد حریق در بازار موجود است، که شما می‌توانید با توجه به نیاز خود، اقدام به تهیه این و درب‌ها نمایید. این درب ها طیف گسترده‌ای از موارد استفاده مانند ساختمان ‌های مسکونی و صنعتی را پوشش می دهند که شما باید هنگام انتخاب درب ضد حریق با توجه به نیاز خودتان به نکاتی توجه نمایید. برای مثال اگر می‌خواهید این نوع درب ‌ها را برای او فضای مسکونی استفاده نمایید باید به موضوع زیبایی شناختی توجه بسیار زیادی نمایید.

مزایا و معایب استفاده از درب ضد حریق چیست؟
مزایا و معایب استفاده از درب ضد حریق چیست؟

کانال تلگرام واتس اپ اینستاگرام