درب ضد حریق

امروزه آتش‌ سوزی یک اتفاق در کمین است. اما ما می‌توانیم با استفاده از اقدامات مناسب و محافظه‌ کارانه سعی نماییم که از بروز این اتفاق در منزل خود جلوگیری نماییم، و یا در هنگام بروز این اتفاق منزل خود را ایمن تر نگه داریم‌. امروز شما می‌توانید با استفاده از درب ضد حریق علاوه بر  ایمن کردن منزل خود، برای ایمن تر کردن واحد های صنعتی، ساختمان های تجاری، و یا واحدهای تولیدی خود استفاده نمایید. بر اساس تحقیقاتی که در کشور آمریکا انجام شده است، انجمن ملی آتش ‌نشانان این کشور اعلام کرده است که در هر بیست و چهار ثانیه یک آتش‌ سوزی در این کشور اتفاق می‌افتد‌. براساس گزارشات انجام ‌شده در این زمینه، آن‌ ها به این نکته پی بردند که حدود هفتاد و دو درصد این آتش ‌سوزی‌ ها در منزل‌ ها رخ می دهد، اما ما چگونه می‌توانیم این آمار را در کشور خود کاهش دهیم و از بروز این اتفاق در منزل خود جلوگیری نماییم.

درب ضد حریق

 

درب ضد حریق چیست؟

با توجه به نکاتی که پیشتر گفتیم، آیا درب ضد حریق یک و نیم لنگه  یا درب ضد حریق دو لنگه می‌توانند در این زمینه ما را کمک نمایند یا خیر؟ با ما همراه باشید تا در ادامه ما به پاسخ این سوال بپردازیم. همچنین برند های زیادی امروز اقدام به تولید درب ‌های ضد حریق نمودند برند سالیان درب ماندگار یکی از شرکت‌ هایی است که اقدام به تولید انواع مختلف درب ضد حریق با کیفیت بسیار کرده است.

درب ضد حریق دربی است که برای جلوگیری از انتشار یافتن سریع آتش از یک نقطه به یک واحد مسکونی تجاری و یا اداری و صنعتی به سایر نقاط می شود. علاوه بر جلوگیری از انتشار آتش، این درب ها می توانند از انتشار دود و حرارت نیز جلوگیری نمایند. ‌ درب ضد حریق معمولاً وزن بسیار سنگینی دارد و برای ساخت آن‌ ها از مواد اولیه متنوع و گوناگونی مانند فلز و گچ استفاده می شود. اگر درب ضد حریق با کیفیت بسیار بالایی تولید شود و هنگام نصب، نصب مناسب و استانداردی داشته باشند، معمولاً خودشان هیچ‌وقت در آتش‌سوزی دچار آسیب‌دیدگی نمی‌شوند. همچنین شاید برایتان جالب باشد بدانید این درب ها تحمل درجه حرارت ‌های مختلفی دارند و در مقابل آتش، طی بازه‌های زمانی گوناگون دچار آسیب‌ دیدگی می‌شوند. اما به‌طور کل این‌گونه درب باید حدود بیست الی نود دقیقه حرارت آتش را تحمل نمایند. از درب ضد حریق معمولاً در ساختمان‌ های تجاری، بیشتر از ساختمان های مسکونی استفاده می‌شود. همچنین این درب‌ ها بیشتر برای مکان‌ های عمومی مانند ساختمان ‌های اداری، خوابگاه‌ ها، بیمارستان‌ ها، واحد های صنعتی استفاده می‌شود تا از بروز آتش به مناطق دیگر جلوگیری نماید. همچنین استفاده این درب ها در منازل مسکونی نیز می‌تواند بسیار کمک ‌کننده باشد.

درب ضد حریق چگونه در آتش ‌سوزی عمل می کند؟

درب ضد حریق نقش بسیار مهمی هنگام آتش‌ سوزی و برای جلوگیری از گسترش آتش ‌سوزی دارد. توجه نمایید که آن ‌ها به طور کل و صد در صد ضد آتش طراحی نشده‌اند و در هنگام آتش‌ سوزی های طولانی و بسیار شدید ممکن است دچار سوختگی و یا حتی از بین رفتن شوند، اما به‌ طور کل این درب ‌ها می‌توانند برای بازه ‌های زمانی مشخصی از گسترش آتش جلوگیری نمایند و به شما فرصت این را بدهند که از ساختمان خارج شوید و آتش ‌نشان‌ ها فرصت کافی را پیدا می کنند تا آتش را مهار نمایند و از جان و مال شما محافظت نمایند. همچنین علاوه بر جلوگیری از گسترش آتش، درب ضد حریق یک و نیم لنگه یا درب ضد حریق دو لنگه از انتشار دود نیز جلوگیری می‌کنند. یک باور اشتباه این است که همیشه انسان‌ ها هنگام آتش ‌سوزی از از گسترش آتش و به دلیل سوختگی آسیب می‌بیند. اما درصد بسیار بالایی از آسیب دیدگی ها هنگام آتش‌سوزی در اثر استنشاق دود های سمی حاصل از آتش‌ سوزی ایجاد می‌شوند. این درب ‌ها علاوه بر جلوگیری از گسترش آتش ‌سوزی از خارج شدن دود، و ورود گاز های سمی به سایر محیط ‌ها نیز جلوگیری می‌کند و باعث کم کردن آسیب ‌ها می‌شوند.

درب ضد حریق چگونه در آتش ‌سوزی عمل می کند

انواع مختلف درب ضد حریق

تولید کننده ‌های بسیاری امروزه در زمینه تولید انواع مختلف درب ‌ها فعالیت می‌کنند اما تنها برخی از آن ‌ها اقدام به تولید انواع مختلف درب ضد حریق نمودند. برای مثال در کشور های صنعتی پیشرفته مانند آمریکا علاوه بر ساخت این درب‌ ها به طور کاملاً ضد حریق از روکش ‌های ضد آتش نیز برای این نوع در ها استفاده می شود تا آن ‌ها را بیشتر از قبل ضد حریق نماید. همچنین شاید برای شما جالب باشد که بدانید به طور که بطور کل درب ضد حریق حرارت را می‌توانند تا حدود سی دقیقه تحمل نماید اما برخی از آن ‌ها نیز می‌تواند تا حدود شصت دقیقه آتش را تحمل کنند. همچنین هسته و مغز درون این نوع درب‌ های ضد حریق از کامپوزیت ها و پلی وود ها می باشد. همچنین برخی دیگر از درب ‌های ضد حریق از پانل ‌های بسیار مقاوم و همچنین شیشه های ضد حرارت ساخته شده‌است که در حرارت بسیار بالا آسیب نمی‌بینند. اما به‌ طور کل این خریدار ها هستند که می‌توانند با توجه به میزان حرارت و خسارت‌ های موجود اقدام به خرید انواع مختلف دربهای ضد حریق نمایند‌. شما می‌توانید درب ضد حریق مورد پسند خود را با توجه به سلیقه سفارش دهید. همچنین شما می‌توانید جنس بکار رفته در این درب ها را نیز به سمع و نظر تولیدکنندگان مورد اعتماد مانند برند سالیان درب ماندگار، برسانید تا آن‌ ها بتوانند درب ‌های مورد نیاز شما را با توجه به علایق و سلیقه شما بسازند و این محصول را برای شما تهیه نمایند. علاوه بر جنس، درب ضد حریق از نظر اندازه نیز تقسیم ‌بندی می‌شود. این درب می‌تواند به صورت درب ضد حریق یک لنگه، درب ضد حریق دو لنگه، و درب ضد حریق یک و نیم لنگه تولید شود تا پاسخ‌گوی اندازه‌ های مورد نیاز شما نیز باشند.

انواع مختلف درب ضد حریق

 آیا استفاده از درب ضد حریق ضروری است؟

به طور کل شما باید توجه نمایید که مدت‌ زمانی که برای مقاومت  درب ضد حریق تعیین شده است ممکن است زمان دقیقی نباشد. این نکته به این معنی است که برای مثال وقتی شما یک درب را خریداری می‌کنید و فروشنده به شما می‌گوید که این درب حدود هفتاد دقیقه می‌تواند در برابر آتش مقاومت نماید ممکن است، درب نتواند این زمان را در برابر آتش تحمل کند زیرا هنگام آزمایش برای بررسی میزان مقاومت این درب ‌ها از شرایط‌ های خاص و مخصوص استفاده می‌شود که ممکن است هنگام آتش‌سوزی این شرایط برای شما پیش نیاید پس در نتیجه هنگامی‌ که درب ضد حریق ‌بیشتر از زمان مقاومتشان و یا کمتر از آن را تحمل نمودند، هیچ ‌گونه جای تعجبی برای شما باید وجود داشته باشد. این درب ‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از انتقال آتش از یک اتاق به اتاق دیگر در واحد های صنعتی، و از یک واحد به واحد های دیگر در واحدهای مسکونی جلوگیری شود. اما بیایید با خودمان رو راست باشیم. اگر درجه حرارت بسیار زیاد باشد این درب ها ممکن است ذوب شوند و از یک حدی به بالا دیگر کارآرایی نداشته باشند، و تنها می تواند زمان مناسب برای فرار کردن شما از ناحیه مورد خطر و فعالیت آتش‌نشان ‌ها را بدهند. همچنین همان‌طور که پیش‌تر نیز گفتیم هنگام نصب، این ‌گونه درب ها باید به شکل درست نصب شوند و هیچ ‌گونه درزی هنگام نصب در درب ضد حریق یک و نیم لنگه، و درب ضد حریق دو لنگه باقی نماند. تا از عبور دود و گاز های سمی جلوگیری شود. در کل استفاده از درب ضد حریق در دنیای پرخطر امروز برای همه ما به ضرورت تبدیل شده است و شما می‌توانید با استفاده از این درب ها میزان خطر را تا حد بسیار زیادی پایین بیاورید.

آیا استفاده از درب ضد حریق ضروری است؟

درب‌ های ضد حریق باید چه ویژگی‌هایی را دارا باشند؟

پیش تر، در رابطه با انواع مختلف درب ضد حریق ، ویژگی‌ های آن ‌ها، موارد استفاده آن ‌ها، و همچنین لزوم استفاده از آن ‌ها صحبت کردیم در ادامه به بررسی ویژگی ‌هایی که این درب ‌ها باید آن ‌ها را داشته باشند و شما هنگام خرید باید به آن ‌ها توجه نمایید را برای شما شرح خواهیم داد.

درب ضد حریق باید توسط سازمان ‌های استاندارد و مراکز ذی‌ربط این صنعت تایید شده باشند، این ‌گونه درب ها باید مقاومت منطقی را در برابر آتش داشته باشند، این درب ‌ها باید هنگام آتش‌ سوزی به هیچ عنوان شعله‌ ور نشود، و همچنین باید بتوانند از عبور دود و گاز های سمی جلوگیری نمایند، همچنین این‌ گونه درب ها باید از مواد زیست تخریب پذیر و دوستدار محیط ‌زیست باشند. همچنین هنگام خرید شما توجه نماییم که هیچ گونه شکاف سوراخ بر روی این درب‌ ها باید وجود داشته باشد،  شیشه ‌هایی موجود درب ها باید در جای مختص خودشان فیکس و محکم شده باشند، لولاها و انواع سخت‌افزارها نیز باید به ‌خوبی کار نمایند و هیچ‌گونه اثر تخریبی در درب ضد حریق نباشد. برند سالیان درب ماندگار، به شما این اطمینان را میدهد که تمام این موارد را هنگام ساخت رعایت نماید‌.

مقالات

در ضد آتشدر ضد حریقدرب ضد حریق ارزاندرب ضد حریق فلزیقیمت درب ضد حریق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *