آتش یکی از عناصر مهم طبیعت اما خطرناک و گاه خانمان سوز! استفاده از درب ضد حریق در منازل یکی از روش های ایمن برای جلوگیری از گسترش آتش سوزی است. از درب ضد حریق معمولاً در راهروها استفاده می شود در واقع راهروها اولین استارت آتش سوزی هستند. نصب این درب ها در راهرو سبب می شود که اگر فردی در داخل ساختمان است خود را به پشت درب برساند و از شعله های آتش در امان بماند. شعله های آتش در پشت درب ها باقی می ماند. در این مقاله قصد داریم اجزای تشکیل دهنده درب های ضد حریق را بررسی کنیم و این محصول را از نظر نیم لنگه، یک لنگه و دو لنگه نیز مورد بررسی قرار دهیم.

درب ضد حریق

 

اجزای تشکیل دهنده درب ضد حریق

در تولید درب ها از چهارچوب، یراق آلات، شبکه های داخلی و یک سری تجهیزات دیگر استفاده می شود. حال برای تولید درب ضد حریق نیاز است که همه قطعاتی که در بالا ذکر شده اند به صورت ضد حریق تولید و اجرا شود. موضوع مهم اینکه تحمل این درب ها در برابر آتش به واسطه تجهیزات به کار رفته انها مشخص می شود.

یک سری از درب های ضد حریق هستند که با تاییدیه آتش نشانی شناسایی می شوند. این مدل از درب ها توسط وزارت مسکن راه و شهرسازی و همینطور سازمان آتش نشانی تایید شده اند. متریال به کار رفته در این درب ها دقیق با نمونه های موجود در وزارت مسکن و شهرسازی یکسان است و تجهیزات تقلبی در آن دیده نمی شود.

پارامترهای موثر قیمت گذاری درب ضد حریق

متریال های به کار رفته در این درب ها مهمترین بخش از قیمت گذاری محسوب می شود. نیاز است که تست حریق اولیه بر روی درب ها صورت بگیرد تا میزان تحمل آن در برابر آتش سوزی مشخص شود. این متریال ها در ابتدا باید تست شود چون پس از تایید دیگر شرایط و اجازه تغییر برای آن وجود ندارد. از دیگر موارد مورد نیاز در قیمت گذاری درب های ضد حریق بررسی مقاومت 240 دقیقه ای است که می بایست ارزیابی صورت بگیرد.

سایر موارد قیمت گذاری درب ضد حریق:

1-      استفاده از چشمی دیجیتال هوشمند

2-      کلاف آلومینیومی دور لنگه

3-      تغییر در ابعاد و رنگ درب ها

4-      روکش های فلزی فولادی ضد زنگ

 

درب ضد حریق دو لنگه

درب ضد حریق دو لنگه متناسب ابعاد چهارچوب است. ابعادی که برای دربهای ضد حریق دو لنگه استفاده می شود پشت تا پشت به میزان 200 سانتی متر ارزیابی شده است. همینطور نیاز است که ارتفاع این محصول نیز بررسی شود که معمولاً ارتفاع 210 سانتی متر گزینه استانداردی است. آنچه سبب تفاوت بین درب ضد حریق دو لنگه و تک لنگه می شود اختلاف عرض متفاوتی است که برای درب ها وجود دارد. در برخی از پروژه اجازه و شرایط برای اجرای عرض 200 سانتی متر مقدور نیست و در نهایت نیز ساخت سازهای سفارشی برای درب ها باید با تایید سازمان آتش نشانی صورت بگیرد.

در صورتی که عرض کمتر از 200 سانتی متر برای درب های ضد حریق دو لنگه استفاده شود، بازشو اصلی درب 95 سانتی متر بوده و مابقی عرض نیز برای مورد نیم لنگه استفاده می شود.

در طراحی درب ضد حریق دو لنگه از دو لنگه بازشو و تک لنگه بازشو استفاده می شود. گاه نیاز است که از جک هیدرولیک برای هر دو لنگه درب ضد حریق استفاده می شود. مجموعه ساختمانی در اجرای این درب ها بسیار مهم است برای محیط اداری گزینه خوبی محسوب می شود. از درب ضد حریق دو لنگه برای محیط های بیمارستانی و مجتمع خرید نیز استفاده می شود.

وزن درب ضد حریق دو لنگه بالا بوده و در جابجایی دقت بالایی نیاز دارد و همینطور نصب آن نیز نیاز به دقت دارد. بخش پشت و بیرونی درب ضد حریق دو لنگه شامل یک فضای خالی است که پس از نصب می بایست توسط مصالح مخصوص تکمیل شود و به نوعی استحکام درب نیز حفظ شود. یک بخش به عنوان ساب فریم یا فریم انتظار وجود دارد که معمولاً عرض و ارتفاع در حدود 202 و 211 سانتی متر دارد.

درب ضد آتش دو لنگه

 

درب ضد حریق یک و نیم لنگه

درب های ضد حریق که برخی آن را درب ضد آتش می نامند در لیست درب های امنیتی قرار دارند که در برابر آتش و حرارت و دود مقاومت زیادی دارند و به نوعی برای خروج اضطراری استفاده می شود. ساختار درب ضد حریق یک لنگه از فولاد بوده و در بین آن از عایق های نسوز استفاده می شود. وضعیت قفل و دستگیره های درب ضد حریق نیم لنگه و یک لنگه طبق استاندارد می بایست آنتی پانیک باشد و با کمترین فشار به خصوص در مواقع خروج اضطراری باز شود و امکان فرار و نجات وجود داشته باشد.

یک درب ضد حریق یک لنگه اغلب دارای وزن 95 کیلوگرم بوده و دارای زبانه بالا و پایین است. قطر زبانه های اصلی در این محصول 18 میلی متر است.

درب ضد آتش

خدمات سالیان درب ماندگار

تولید و اجرای درب ضد حریق این روزها بسیار مورد تایید و تقاضا قرار گرفته است، درب هایی که دارای بازده تحمل مقاومتی 60 الی 240 دقیقه هستند و مقاومت زیادی دارند. محصولاتی که از گسترش حریق و دود جلوگیری می کنند و و معمولاً از جنس فولاد بوده و روکش آن نیز از ورق های فولاد است. همینطور پوشش رنگ تمام کوره ای را شامل می شود. تست مقاومت محصولات سالیان درب ماندگار به دمای بیش از 750 درجه سانتیگراد ارزیابی شده است و نقطه ذوب آن نیز 1300 اعلام شده است. قدرت عایق پشم سنگ نیز 33 برابر دیوار بتنی اعلام شده است. لاستیک درز گیر به کار رفته در این محصول سبب می شود که از تولید دود سمی جلوگیری شود و به نوعی محافظت لازم را ایجاد کند. تحمل برودتی برای این محصول تا منفی 30 درجه سانتی گراد ارزیابی شده است. درب های ضد حریق برای هتل ها و بیمارستان ها و همینطور اماکن نظامی با مقاومت 240 دقیقه ای همراه بوده و محصولی کاربردی است. این مجموعه به طور کلی دارای موقعیت اجرای استاندارد است.

درب ضد حریقمقالات

درب ضد آتشدرب ضد حریق دو لنگهدرب ضد حریق یک و نیم لنگهسالیان درب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *