خدمات پانچ CNC

خدمات پانچ CNC

دستگاه پانچ CNC چیست؟

سوراخ کاری و ایجاد حفره یا برجستگی در انواع متریال های موجود اعم از ورق های فلزی و کاغذی تا چوبی را می توان تعریف کلی پانچ دانست. پانچ ورق با دستگاه CNC یا ورق پانچ شده (Perforated metal) نیز یک فرآیند شکل‌دهی فلزات است که در آن با استفاده از یک پرس پانچ، به ابزاری به نام پانچ نیرو وارد می‌شود تا به داخل قطعه فلزی وارد شده و با برش دادن قطعه، در آن سوراخ ایجاد کند. مواد اولیه استفاده شده برای ساخت ورق پانچ، ممکن است ورق گالوانیزه (سفید)، ورق روغنی(نورد سرد)، ورق سیاه (نورد گرم)، ورق آلومینیوم یا ورق استیل باشد. همچنین ورق پانچ شده در ضخامت های گوناگونی تولید و عرضه می شود و هر یک از انواع آن کاربرد خاصی دارد.

غالباً پانچ پس از عبور از قطعه و سوراخ کردن آن، به یک حفره حدیده در زیر قطعه وارد می‌گردد. سوراخ هایی که در ورق پانج ایجاد می شود، ممکن است دایره ای یا مستطیلی شکل باشد، ولی گاهی نیاز به حفره هایی با اشکال پیچیده تر هست که برای ساخت این اشکال، ورق را با محاسبه دقیق موقعیت، چند بار از زیر دستگاه عبور داده و یا از پانچ های متعدد استفاده می کنند. بسته به نوع و جنس قطعه‌ای که پانچ می‌شود، این قطعات قراضه ممکن است بازیافت شده و دوباره استفاده شوند یا دور ریخته شوند.

دستگاه پانچ ورق فلزی CNC

پانچ ورق با دستگاه CNC یک فرآیند ساخت است که توسط پرس CNC صورت می‌گیرد. این دستگاه طراحی چند ابزار دارد و با بهره گیری از تکنولوژی های جدید، این امکان را به ما می دهد که یک ورق فلزی را در جهت محورهای x و y حرکت دهد تا ورق به‌دقت در زیر رام پانچ دستگاه قرار گرفته و برای پانچ آماده شود و در نهایت در محل دقیق پانچ میشود.

در نتیجه این حرکت می توان علاوه بر سرعت تولید بالا، انواع شکل سوراخ ها را روی ورق های فلزی اجرا کرد (شکل های هندسی خاص، اشکال مورد نیاز برای ساخت قطعات صنعتی و یا اشکال تزئینی). دستگاه پانچ CNC برای انجام عملیات پانچ، از کامپیوتر فرمان می گیرد، در نتیجه دقت بسیار بالا و ضریب خطای پایینی دارد. دستگاه پانچ سی ان سی (CNC) می تواند ورق های فلزی مختلف مانند، ورق های فولادی، ورق های گالوانیزه، ورق های آلومینیومی، آهن، استیل، برنج، برنز، گالوانیزه و دیگر ورق های فلزی دیگر را پانچ کند.

برای ایجاد شکل‌های پیچیده از ورقه‌ فلزی، از ترکیبی از هم‌پوشانی پانچ‌های متعدد و ضربات مجزا استفاده می‌شود. این دستگاه همچنین شکل‌ها و برگه‌های سه‌بعدی مثل خم، فرورفتگی، پیچ و برش نیمه را در ورق‌هایی با ظرفیت‌های متفاوت ایجاد می‌کند. این شکل‌ها اغلب در طراحی محفظه‌های فلزی به‌کار برده می‌شوند. این دستگاه قابلیت ایجاد دنده مارپیچی، تا کردن نوارهای کوچک، پانچ کردن لبه‌های برش داده شده بدون ایجاد هیچ‌گونه علامت و نشانه ابزاری را دارند و در نتیجه دستگاه‌های بسیار سازنده‌ای هستند.

عملکرد دستگاه پانچ به چه صورت است؟

پانچ ورق فلزی به وسیله دستگاه CNC پانچ، یک فرایند ساخت است که توسط پرس رام پانچ بر روی ورق انجام می شود. برای برش ابتدا طرح را توسط نرم افزار های AutoCad یا CAM طراحی کرده و سپس به دستگاه خواهیم داد. جهت اعمال پانج بر روی فلزات، ساپورت ها یا بازو های دستگاه، ورقه فلزی را در جهت X و Y به صورت دقیق حرکت داده تا نقطه ای که برای پانچ یا سوراخ مدنظر است دقیقا در زیر قطعه ای به نام پانچ در دستگاه پانچ سی ان سی سی ان سی قرار بگیرد.

دستگاه پانچ با قدرت بسیار بالا به ورق فلزی فشار می آورد و آن را سوراخ می کند و تکه اضافه ی فلزی را از ورق فلز جدا میکند تا ورق فلز شکل مربوطه در برنامه CNC را دریافت کند. لازم به ذکر است عملیات با نظارت اپراتور صورت میگیرد. این عملیات همچنین به روشی دیگر توسط دستگاه برش لیزر فلزات نیز می تواند انجام شود. اشکالی که می توان توسط این دستگاه پانچ کرد میتوانند به سادگی اشکال هندسی نظیر دایره ، مربع ، لوزی و … باشند. دستگاه پانچ ورق آهنی، قادر به بوجود آوردن اشکالی با پیچیدگی بالاتر نسبت به شکل های هندسی خواهد بود و این کار را توسط پانچ های پی در پی انجام خواهد داد.
دستگاه سی ان سی (CNC) حتما بخوانید : دستگاه سی ان سی چیست؟
خدمات پانچ CNC شامل چه مواردی میشوند؟

خدمات پانچ ورق کلیه عملیات سوراخ کاری و برشکاری و حکاکی و همچنین برجستگی و … در ورقهای فلزی را شامل می شود و با استفاده از خدمات CNC پانچ می توان هر طرح دلخواهی را بر روی ورق پانچ نمود، سطح برش خورده به دلیل نوع اعمال برش(پانچ با زاویه مستقیم)، نیاز کمتری به پرداخت سطح دارد. لازم به ذکر است دقت برش به دلیل کنترل عددی دستگاه بسیار زیاد خواهد بود و این دستگاه می تواند هر جنس فلز با هر ضخامتی را به خوبی پانچ کرده و محدودیتی در این زمینه نخواهد داشت.
دستگاه پانچ CNC چه مزایایی دارد؟

عملیات پانچ با سی ان سی دارای مزایایی به شرح زیر میباشد:

دستگاه پانچ CNC در مقابل دستگاه های پانچ دستی دارای دقت بسیار بیشتری می باشد.
می تواند اشکال بسیار پیچیده و حتی سه بعدی را طراحی کند.
می تواند با سرعتی بسیار بیشتر نسبت به دیگر دستگاه ها ورق ها را پانچ کند.
می تواند اکثر ورق های فلزی از جمله ورق فولادی و آلومینیومی را پانچ کند.
می تواند سوراخ های ریز بر روی ورقه فلزی ایجاد کند.
امکان ایجاد همزمان چندین قطعه در یک ورق را دارا میباشد.
امکان ایجاد حکاکی و برش همزمان بر روی ورق در یک زمان کاری را دارا میباشد.
ضایعات متریالی که تولید میکند کم میباشد.

ورق پانچ در چه جاهایی کاربرد دارد؟

ورق های پانچ شده در صنایع مختلفی از جمله صنایع غذایی و نوشیدنی، صنایع شیمیایی و تولید انرژی، صنایع خودرو سازی و عمران، معماری و شهرسازی کاربرد دارند که به طور مختصر به بعضی از آنها اشاره میکنیم:

 • تولید صنایع فلزی و صنایع دکوراسیون
 • قابل استفاده در پروژه های صنعتی، ساختمانی، بهداشتی، پتروشیمی، ورزشی، کشاورزی
 • ساخت حفاظ هایی برای مناطق حساس نظامی و زندان ها
 • ساخت حفاظ برای اماکن ورزشی
 • ساخت درب هایی برای در پارکینگها ، ورودی منازل و انبارها
 • جداسازی و دانه بندی در خطوط تولید مواد غذایی و کشاورزی
 • در ساخت دیواره های آسانسور
 • در ساخت حفاظ در هواکش موتورخانه ها
 • در ساخت قطعات لوازم خانگی
 • در ساخت ایستگاه های اتوبوس
 • در ساخت سانتریفیوژ ها و صفحات جدا کننده باتری
 • در ساخت سقف و سایه بان، پوشش ستون ها

خدمات دستگاه سی ان سی(CNC) حتما بخوانید : دستگاه های سی ان سی چه خدماتی را ارئه می دهند؟
ابعاد فیزیکی ورق پانچ به چه صورت است؟

ورق های پانچ به صورت کلی در سایز ۱*۲ متر تولید می شوند ولی با بررسی درخواست مشتری می توان ورق ها را در سایر ابعاد نیز طراحی و تولید و عرضه کرد. ضخامت ورق های پانچ معمولا بین نیم میلی متر تا ۱۰ میلی متر می باشد که برای سایز های بالاتر به ندرت قابل انجام می باشد.

جدول زیر به طور حدودی اطلاعات مختلفی را درباره ورق هایی که پانچ بر بروی آنها صورت میگیرد را نشان میدهد.

پانچ ورق استیل

پانچ ورق استیل به علت داشتن مقاومت به خوردگی عالی یکی از پر کاربردترین ورق های مهندسی می باشد.این مقاومت از وجود مقدار قابل توجه کروم ناشی می شود.مقدار کم کروم مثلا ۵% مقاومت به خوردگی آهن را افزایش می دهد اما برای رسیدن به ورق زنگ نزن حداقل ۱۲% کروم لازم است. بر اساس این فرض کروم با تشکیل یک لایه اکسید سطحی که لایه های زیرین را از خوردگی محافظت میکند سطح آهن را رویین می سازد.برای ایجاد این لایه محافظ سطح ورق زنگ نزن باید در تماس با عوامل اکسید کننده باشد.

پانچ ورق آجدار

نوعی ورق گرم است که در سطح هایی که برای جلوگیری از سرخوردن افراد و یا اشیاء میباشد، استفاده میشود. برجستگی های پراکنده شده در سطح ورق، معمولا به شکل بادامی و یا اشکال دیگر است. سقف های شیروانی نمونه ای از کاربرد این محصول میباشد.

پایه این نوع ورق ها همان ورق معمولی است که پانچ شده می باشد و یا به صورت مشبک دیده می شود. نکته مهم در مورد پانچ ورق(مشبک) بعد از ضخامت و طول و عرض ورق چشمه پانچ ورق (مشبک) یا همان اندازه سوراخ ها میباشد؛ سوراخ های پانچ ورق غالباً با واحد میلی متر بیان می شود و به مضرب قطر دایره سوراخ اطلاق می گردد.

چه عواملی بر قیمت پانچ ورق ها با دستگاه CNC تاثیر میگذارد؟

قیمت ماشین آلات پانچ CNC از عوامل متعدی پیروی میکند که لازم است در هنگام خرید به آنها توجه کنید:

هر دستگاه پانچ CNC یک ضخامت خاص را میتواند پانچ کند که با توجه به سفارشات مورد نظر دستگاه مورد نظر را باید انتخاب کرد.
تعداد محور های دستگاه پانچ میتواند میزان توانایی دستگاه را نشان دهد و هر چه این محور ها بیشتر باشد میزان مانور دستگاه بیشتر است و دستگاه گرانتر است.
تعداد ابزار هایی که دستگاه های CNC پشتیبانی میکنند متفاوت میباشد.برخی از دستگاه ها میتوانند ابزار های بیشتری را پشتیبانی کنند که نحوه انتخاب آنها به طور اتوماتیک میباشد که بسته به تعداد ابزار کمتر یا بیشتر قیمت دستگاه ها متفاوت میباشد.

فشار هیدرولیک دستگاه نشانی از توان و قدرت دستگاه میباشد که میتواند بر روی قیمت دستگاه ها تاثیر گذار باشد.

کانال تلگرام واتس اپ اینستاگرام